Váleční veteráni na mnoha místech světa dnes slaví svůj svátek a Česká republika není výjimkou. Přesně v 11 hodin se v Praze na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup za účasti zástupců resortu obrany, armády, politiků i veřejnosti. Další akce, které připomínají hrdinství mužů a žen v uniformách, se konaly i v dalších městech. Jejich společným symbolem je květ vlčího máku, který byl dnes k vidění nejen na klopách uniforem a kabátů, ale v Praze například i jako vlaječky na tramvajích.
„Lidstvo se z 1. ani z 2. světové války bohužel nepoučilo. Na světě je stále dost těch, kteří ve svém cynismu, touze po moci a chuti ovládat jiné, rozpoutávají konflikty, v nichž své životy nasazují a také umírají nevinní lidé, ale i lidé v uniformách. A právě dnes je ten den, kdy jim vzdáváme náš vděk a klaníme se s úctou jejich hrdinským činům,“ prohlásila v projevu ministryně obrany Jana Černochová.
Druhoválečných veteránů žijí v ČR už jen desítky, těch novodobých ale každým dnem přibývá. Účastnili se operací na udržení míru a stability v dnešním světě a mnozí se z těchto nasazení vrátili s trvalými zdravotními či psychickými následky. „Je naší povinností, abychom jim na oplátku za jejich službu pomohli vždy, když to budou potřebovat. Proto intenzivně pracujeme na zdokonalení systému péče o válečné veterány a jeho adaptaci na tento vývoj,“ připomněla Jana Černochová a poděkovala všem, kteří koupí nového Vlčího máku České republiky přispěli na konto Vojenského fondu solidarity.
Dnešní armáda vyznává podle náčelníka Generálního štábu AČR Řehky stejné hodnoty jako v minulosti. „Tyto hodnoty, jako jsou svoboda, bezpečí, demokracie, nezávislost, nejsou samozřejmé, nejsou zadarmo a nemusí trvat věčně,“ řekl generálporučík Řehka. Připomněl, že po roce 1990 působili čeští vojáci v misích na třech kontinentech a ve více než třiceti zemích. „Velmi si vážím každého veterána, každého vojáka. Děkuji vám za to, co děláte a jsem na vás velmi hrdý.“
Den válečných veteránů je podle Řehky důležitý a v dnešní době ještě víc. „Máme zpět válku v Evropě, něco, co jsme si ještě před pár lety nechtěli připustit a nedokázali představit. O to důležitější je připomínat si statečné vojáky a veterány a zároveň hodnoty, za které bojovali.“
U příležitosti Dne válečných veteránů ministryně předala resortní vyznamenání. Kříž obrany státu ministra obrany ČR převzal plukovník v. v. Vladimír Braun, velitel 2. českého praporu sil OSN v operaci UNPROFOR a příslušník čs. protichemické jednotky v Perském zálivu. Medaile Za službu v aktivní záloze II. stupně pak obdrželo 10 vojáků.
V České republice žije necelých 17 tisíc novodobých válečných veteránů, veteránů druhé světové války bylo k polovině října 62. Státní správu v oblasti péče o válečné veterány a válečné hroby vykonává odbor pro válečné veterány a válečné hroby MO. Spolupracuje také se spolky a nestátními neziskovými organizacemi. Více na: https://veterani.army.cz/