Poslanecká sněmovna bude tento týden projednávat novelu občanského zákoníku, která přinese revoluční změny do oblasti rodinného práva. Novela, založená na závazku vlády podpořit konsensuální řešení rodičovských konfliktů, má zejména zjednodušit a zrychlit proces rozvodových řízení a posílit ochranu dětí. Podle Evy Decroix, zpravodajky návrhu, jde o dlouho očekávaný krok ke spravedlivějšímu a efektivnějšímu přístupu k rodinám.
„Rozvod už nebude znamenat zbytečné prodlužování konfliktů. Novela umožní rychlé smírné rozvody, kdy vše bude možné vyřešit během jediného jednání. Chceme tím ulehčit nejen rodičům, ale především chránit děti, které nesmí být oběťmi rodičovských sporů,“ uvedla poslankyně ODS Eva Decroix.
Klíčové body novely:
- Zavedení smluveného rozvodu: Reforma chce nově zavést takzvaný smluvený rozvod. Manželé, kteří jsou už na rozvodu domluveni a uzavřou dohodu o dětech, o majetku a o bydlení, budou rozvedeni po jediném soudním stání u opatrovnického soudu.
- Zrušení povinného zjišťování příčin rozvodu: Ruší se obecný požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství. U smírných rozvodů nebude nutné dokazovat rozvrat manželství, pokud je dohoda mezi manželi jasná a zřetelná.
- Podpora smírných řešení: U smluveného rozvodu bude nižší soudní poplatek. V případě podání společného návrhu by měli manželé platit soudní poplatek ve výši 2 000 korun již současně s podáním návrhu.
- Zjednodušení řízení: Rozvodové řízení bude možné spojit s řízením o úpravě poměrů nezletilého dítěte, čímž se výrazně zjednoduší celý proces a umožní méně formální a konfliktní proces.
- Předběžná opatření: Upravují se pravidla předběžných opatření tak, aby soud mohl rozhodnout bez návrhu v případech vážné situace dítěte. To umožní rychlé řešení a umístění dítěte do péče v jeho přirozeném prostředí.
- Vymahatelnost výživného: Zavádí se možnost postoupení pohledávky na výživné, která rodičům umožní rychleji získat prostředky na výživu dítěte, a zpřísnění úroků z prodlení při neplacení výživného.
- Modernizace péče o děti: Ruší se rozlišování forem péče (společná, střídavá, péče jednoho rodiče) a pojmy „rezidentní“ a „nerezidentní rodič“. Místo toho se klade důraz na nalezení dohody mezi rodiči bez ohledu na názvosloví.
Podle údajů Českého statistického úřadu skončilo v roce 2023 rozvodem 19 500 manželství, přičemž podíl rozvodů, které se dotkly nezletilých dětí, se dlouhodobě pohybuje kolem 60 %. Až 11 700 dětí tak mohlo být v loňském roce ovlivněno rozvodem rodičů. Délka rozvodového řízení v roce 2022 navíc dosahovala průměrně 148 dní. Pokud řízení o rozvod předcházelo opatrovnické řízení, činila délka sporného rozvodu v průměru dokonce 228 dní.
„Tato čísla jen podtrhují nutnost změn, které by snížily negativní dopady rozvodů na děti a ulehčily proces pro všechny zúčastněné. Rodiče si zaslouží rozvodový proces, který je rychlý, spravedlivý a co nejméně konfliktní. Naším cílem je vytvořit podmínky, které ochrání rodiny a zejména děti před zbytečnými spory,“ dodala Decroix.
Původně měla novela začít platit již od ledna 2025, její účinnost se však posune o půl roku až celý rok. Toto posunutí zajistí dostatečný čas na přípravu všech změn a jejich hladkou implementaci.