K české muniční iniciativě se připojilo Portugalsko, ministryně podepsaly memorandum

27. března 2024, www.army.cz / tisková zpráva

K české iniciativě na zajištění dodávek dělostřelecké munice pro Ukrajinu se od dnešního dne oficiálně připojilo Portugalsko. Ministryně obrany Jana Černochová s portugalskou kolegyní Helenou Carreiras dnes na dálku podepsaly memorandum o porozumění, které účast Lisabonu zajišťuje. Již dříve české ministerstvo obrany obdobné dokumenty uzavřelo s Dánskem, Kanadou a Lotyšskem. Zajištění financování je zásadním prvkem české iniciativy.

„Vybudování solidní smluvní základny s partnery v rámci iniciativy dává pevný základ pro aktuální snahu dodat Ukrajině munici. Umožní ale také další formu spolupráce s českým obranným průmyslem. Proto také s danými zeměmi, které vyjádřily zájem se zapojit do naší iniciativy, uzavíráme memoranda o spolupráci,“ vysvětlila ministryně obrany Jana Černochová. Portugalské ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že přispěje na českou muniční iniciativu 100 milionů eur.

Memorandum o porozumění už má ministerstvo obrany stvrzeno s Dánskem, Kanadou a od minulého týdne s Lotyšskem. „Další země, se kterými plánujeme dokument podepsat, jsou aktuálně Norsko či dlouhodobý partner Nizozemsko,“ uvedla Černochová. S Nizozemskem a Dánskem byl již v září loňského roku podepsán trilaterální Letter of Intent.

Bojující Ukrajinu sužuje kritický nedostatek dělostřelecké munice. Česká republika pomáhá napadené zemi od počátku ruské brutální invaze. Prostřednictvím ministerstva obrany, jím zřízené Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) i dalších institucí a představitelů státu pomáhá Ukrajině zajišťovat zbraně i munici. Základem této snahy je od počátku diskrétnost, díky které České republice důvěřují partneři po celém světě. Ministerstvu obrany se podařilo vybudovat efektivní systém, který čerpá ze spolehlivých zdrojů.

Detailní podrobnosti o dodávkách munice a zbraní nemůže ministerstvo obrany sdělovat. Co lze ale říci, je, že zapojeno je více než 15 zemí a první dodávky by měly na Ukrajinu dorazit nejpozději v červnu. „Zajištění co nejrychlejších dodávek je klíčové pro to, aby se Ukrajina ubránila plánované letní ofenzivě. Pokud se munici z iniciativy podaří začít dodávat do června, právě včas výrazně pomůže ukrajinské armádě v obraně,“ prohlásila ministryně obrany Černochová a dodala, že snaha o zajištění munice i peněz na ni zdaleka nekončí. „Ukrajinští vojáci potřebují munici ve velkém množství. My jsme našli zdroje, ale přislíbených peněz potřebujeme ještě více,“ doplnila Černochová.

ČR podporuje rozšíření výrobních kapacit našeho nebo evropského obranného průmyslu. Jejich dostatečné navýšení ale vyžaduje čas, který teď Ukrajina nemá.

štítky: # # # # # # # #

logo