Předsedkyně Evropské komise po setkání s premiérem Fialou oznámila schválení aktualizovaného Národního plánu obnovy

26. září 2023, www.vlada.cz / tisková zpráva

Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to oznámila po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou v úterý 26. září 2023 ve Strakově akademii. Na pracovním jednání řešil premiér s šéfkou Evropské komise také notifikaci dostavby jaderné elektrárny Dukovany, situaci kolem migrace, ale také podporu Čechů v institucích EU či návrh nové emisní normy EURO 7.

Národní plán obnovy přináší 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) na podporu čisté ekonomiky a transformaci průmyslu. Celý Národní plán obnovy má objem 9,2 miliardy eur (asi 224,2 miliardy korun). Předsedkyně Evropské komise po setkání s premiérem Petrem Fialou sdělila, že součástí plánu je 736 milionů eur (zhruba 17,8 miliardy korun) na investice do obnovitelných zdrojů, čisté dopravy a do rozvodné sítě.

Díky tomu budeme moci využít až téměř 50 miliard Kč navíc. Peníze budeme moci využít na modernizaci naší ekonomiky a státní správy, na dostupné bydlení a na projekty v oblasti kyberbezpečnosti.“ uvedl Petr Fiala.

Premiér také s předsedkyní Komise jednal o současné migrační situaci v EU. „Pro Česko je naprosto zásadní lepší ochrana vnější hranice EU a snížení počtu příchozích ekonomických uprchlíků. Jsme připraveni se podílet na ochraně vnější hranice, naším cílem ale musí být především to, aby se tito lidé do Evropy vůbec nevydávali, nepodporovali tak pašeráky a obchodníky s lidským neštěstím,“ zopakoval premiér Fiala postoj České republiky a zdůraznil, že ČR odmítá jakoukoliv formu povinného přerozdělování nelegálních migrantů v rámci EU. „Je to systém, který je nehumánní a zároveň nefunkční,“ doplnil předseda vlády Petr Fiala.

Předsedkyni EK premiér také znovu zopakoval, že jádro a jaderná energetika je v Česku tradiční sektor, kde je dostatek odborníků a má tu také zázemí na univerzitách a ve výzkumu. „Proto je pro nás nesmírně důležité, aby jádro zůstalo v Česku preferovaným čistým zdrojem energie. Děláme a budeme pro to v rámci naší evropské politiky dělat naprosto všechno. Ursulu von der Leyen jsem také seznámil s tím, v jakém stavu je nyní tendr na dostavbu Dukovan. V tuto chvíli čekáme na příjem nabídek a také na notifikaci financování Evropskou komisí. Paní předsedkyně také potvrdila, že volba energetického mixu zůstává v rukou jednotlivých států,“ uvedl premiér Fiala.

Na jednání došlo také na aktuální návrh nové emisní normy EURO 7, který v pondělí schválili ministři EU zodpovědní za konkurenceschopnost. „ČR měla a má od počátku vyjednávání podoby návrhu EURO 7 pečlivě na zřeteli její dopad na český a evropský průmysl, a proto jsme prosazovali přiměřenou podobu této normy, která bude realistická a neohrozí konkurenceschopnost průmyslu. Díky našemu aktivnímu přístupu a dlouhodobé efektivní spolupráci byla zohledněna řada našich zásadních požadavků na realističtější podobu návrhu,“ připomněl Petr Fiala.

Na závěr ještě premiér Petr Fiala s Ursulou von der Leyenovou řešil podporu Čechů v institucích EU. „Jsem moc rád, že tým paní předsedkyně spolupracuje s mým týmem na vytvoření speciálního Akčního plánu a doufám, že brzy přinese výsledky,“ ukončil předseda vlády Petr Fiala.

štítky: # # # # # # # # # # # #

logo