Premiér Fiala se setkal s bývalým prezidentem USA Billem Clintonem

11. března 2024, www.vlada.cz / tisková zpráva

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy.

Premiér Fiala se s 42. prezidentem Spojených států setkal v předvečer 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Role Billa Clintona v rozšiřování NATO byla klíčová, díky silné podpoře jeho administrativy získala ČR vstupem do aliance nejsilnější garanci bezpečnosti a sounáležitosti se Západem ve své historii. „Dnes vidíme, jak jsou takové jistoty důležité. Panu prezidentovi jsem poděkoval za jeho osobní vedení a odhodlání, díky nimž se náš vstup do NATO v roce 1999 stal skutečností. ČR bere své členství v NATO s plnou vážností a odpovědností. Myslím, že pokračující modernizace naší armády, rostoucí výdaje na obranu, zapojení do zahraničních misí či naše podpora Ukrajiny jasně ukázaly, že Česko je pro spojence spolehlivým a důvěryhodným partnerem,“ uvedl po jednání premiér Petr Fiala.

Premiér Fiala a prezident Clinton se v úterý 12. března zúčastní na Pražském hradě konference Naše bezpečnost není samozřejmost.

štítky: # # # # # #

logo